تبلیغات

عوامل تغییر رنگ دندان‌ها و راه درمان آن

سرویس سبک زندگی فردا: برخی عوامل خارجی روی دندان تاثیر می‌گذارند، مانند مواد رنگی که فرد مصرف می‌کند مثل قهوه، چای و دخانیات که ذرات رنگی موجود در آن‌ها به مرور زمان باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شود. برای برطرف کردن تغییر رنگ باید از جرم گیری یا بروساژ استفاده کنیم. در ادامه این مطلب را به نقل از مجله سلامت بخوانید.

عوامل تغییر رنگ دندان‌ها و راه درمان آن 

 

دلایل تغییر رنگ دندان‌ها:
مواد نفوذ کننده

یک سری تغییر رنگ داریم که در آن، موادی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند به بافت داخلی نفوذ می‌کنند و موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌گردند. این حالت با جرم گیری بهبود نمی‌یابد و باید از موادی استفاده کنیم که به داخل دندان نفوذ کند و باعث سفید کردن آن شود که به آن بلیچینگ می‌گوییم و مردم عامه به آن سفید کردن دندان می‌گویند.

تغییر رنگ‌هایی که با بلیچینگ بر طرف می‌شوند

عواملی که به داخل بافت دندان نفوذ می‌کنند چند نوع‌اند. یک نوع از آن‌ها عوامل خارجی است. عامل دیگر آن‌ها مصرف داروهایی است که در کودکی مصرف می‌شود. یک علت هم به افزایش سن مربوط است که هرچه سن بالاتر می‌رود رنگ دندان‌ها زردتر می‌شود. این‌ها مواردی است که می‌توان با بلیچینگ برطرف کرد. در مورد داروها می‌توانیم تتراسایکلین را مثال بزنیم که رنگ دندانها را تغییر می‌دهد.

ریشه بیمار

در بعضی موارد ما یک دندان خاص را داریم که تغییر رنگ پیدا کرده است، یعنی آن دندان تحت تاثیر عواملی، عصبش از بین رفته و تغییر رنگ پیدا می‌کند. این مورد باید بررسی شود. شاید نیاز به درمان ریشه داشته باشد یا ممکن است عفونتی در این ناحیه وجود داشته باشد. معمولا این حالت در دندان‌های جلویی فرد ایجاد می‌شود.

مواد سفید کننده
خمیر دندان‌های سفید کننده به دو صورت عمل می‌کنند. برخی از آن‌ها مواد ساینده در داخل‌شان دارند و به علت سایشی که ایجاد می‌کند دندان‌ها را سفید می‌کند که مفید نیست، چون مقداری از سطح آن را دچار سایش می‌کند.

همچنین خمیر دندان‌هایی هستند که داخل آن‌ها ترکیبات سفید کننده دارد. از همان موادی که دندانپزشکان استفاده می‌کنند. منتهی با غلظت پایین‌تر. لاک‌ها و برچسب‌هایی که برای سفید کردن دندان تهیه شده است روی سطح آن ها اثر منفی ندارد. البته در خصوص ماندگاری‌شان تردید وجود دارد. این خمیر دندان‌ها ممکن است سفید کنند اما خیلی زود رنگ دندان‌ها به حالت قبلی‌اش بر می‌گردد.

 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

x