تبلیغات

ضرورت برنامه‎ریزی خاص مدارس علمیه در عرصه انس با قرآن کریم

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، حجت‎الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی عصر امروز در مراسم ارتحال آیت‎الله شرعی، موسس حوزه‏‎های علمیه خواهران که در مدرسه علمیه الزهرا(س) ارومیه برگزار شد ضمن تقدیر از بانیان این مراسم، اظهار داشت: روایتی را حر عاملی در وسایل الشیعه از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده است که جای بحث و تامل دارد.

وی افزود: نبی گرامی اسلام(ص) در این روایت امام علی(ع) را به مسائلی وصیت فرموده‎اند که رعایت آن بر هر مسلمان و مومنی به ویژه طلبه‏‎های حوزه‎های علمیه و جامعه روحانیت به عنوان پرچم‎داران دین در جامعه لازم و ضروری است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی وی دعا برای توفیق در اعمال و بندگی خدای متعال را یکی از نصایح نبی گرامی اسلام(ص) در حدیث مورد اشاره عنوان و اضافه کرد: هرگز دروغ نگفتن و همواره صادق بودن از دیگر توصیه‎های رسول گرامی اسلام(ص) است.

وی با بیان اینکه لفظ سخن و بیان انسان اگر درست باشد، اعمال وی تصحیح می‎شود، گفت: خداوند متعال مومنان را به سخن صادق و درست دعوت فرموده است، چرا که در سایه گفتار درست و صادقانه اعمال انسان اصلاح و گناهان وی بخشیده می‎شود.

قریشی داشتن ورع و خدا ترسی را یکی دیگر از سفارشات نبی خاتم(ص) به امیرمومنان عنوان و ابراز کرد: انسان مومن نباید هرگز به خیانتی جرات کند و خیانت انواع و اقسام داشته و مال، جان، آبرو و حیثیت افراد را شامل می‎شود و اگر به عنوان طلبه علوم دینی و شیعه پیرو اهل بیت(ع) به وظیفه خود درست عمل نکنیم، خیانت به اهل بیت(ع) در لباس دوست و همراه کرده‎ایم.

وی ترس از خدا را سبب رویت خالق و پروردگار در تمام لحظه‎های عمر دانست و گفت: زیاد گریستن از خوف و خشیت الهی وصیتی است که نبی گرامی اسلام(ص) بر امیر مومنان فرموده‎اند و جاری کردن چنین روندی در زندگی همه مسلمانان امری ضروری است، چرا که هر قطره اشکی سبب تقرب به درگاه الهی و آمادگی باغ و جنت برای پذیرش انسان است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه همه بزرگان دین خوف از خشیت الهی داشتند، افزود: در حالات امام راحل(ره) نقل شده است که در اواخر عمر امام در نمازهای شب حوله کوچکی کنار سجاده گذاشته و دستمال معمولی کفاف از گریه ایشان نمی‎کرد.

وی عدم گریه چشم را نشان از سنگی دل و ابتلا به قساوت قلب دانست و تصریح کرد: برخی از مومنان با بردن نام خدا و اهل بیت(ع) منقلب شده و در نیایش‎های خود دچار تحول روحی و ریزش اشک فراغ و ندامت از خطا و اشتباه می‎شوند و هر گاه فردی نسبت به چنین مسائلی بی‎تفاوت شد باید به قلب خود رجوع کند که دچار قساوت شده است.

این مسؤول در ادامه بیانات خود و شرح حدیث مورد اشاره، خاطرنشان کرد: مال را در مقابل دین خود خرج کردن از دیگر مسائلی است که مسلمان و مومن باید آن را مورد توجه قرار داده و اگر مال و دین تعارض داشت با صرف مال دین خود را از خرابی حفظ کند.

وی عمل درست به سنت خدا و رسول او(ص) در پیروی از عقاید دینی و عمل به احکام را از دیگر برنامه‎ها و مسائل ضروری مورد دقت مسلمانان عنوان و اضافه کرد: اولیای الهی 51 رکعت نماز؛ 17 رکعت واجب و 34 رکعت نافله را در طول شبانه روز بر خود واجب می‎دانستند و طالب دین نیز باید به این موضوع بها داده و عمل کند.

قریشی روزه‎داری را یکی از راه‎های تقویت ایمان خواند و افزود:  سه روز در هر ماه؛ پنج شنبه اول، آخر و وسط هر ماه برای روزه گرفتن سفارش شده است و در حدیث است که سه روز روزه گرفتن از هر ماه مثل روزه‎داری کل ماه است.

وی تاکید کرد: طلبه ای که سرباز امام زمان(عج) است اگر اهل نماز شب نباشد، نمی‎تواند به وظیفه خود عمل کند، چرا که خدای متعال مومنان را به احیا بخشی از شب و تلاوت قرآن کریم در چنین ساعاتی فراخوانده و تلاش و شب زنده‎داری از صفات مومنان است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با توجه به اهمیت انس با قرآن کریم و بهره‎وری از این کتاب الهی و آسمانی، خواستار شد: مدیریت مدارس علمیه راجع به قرآن برنامه‎ریزی خاص داشته باشند، چون طلبه اگر با قرآن اجین نباشد نمی‎تواند اصالت و نقش خود را در جامعه حفظ و تدوین کند.

وی با بیان اینکه درس رسمی یا جنبی قرآن کریم باید در مدارس و مراکز علمی کشور مدنظر گرفته شود، گفت: هر طلبه‎ای حداقل در روز قرآئت نیم جز از قرآن کیم را از وظایف خود قرار داده و به این مهم عمل کند، چرا که اگر سفارشات بزرگان عمل نشود، انسان خود ضرر می‎کند.

امام جمعه ارومیه به جایگاه عالم دین در آخرت اشاره و ابراز کرد: شخصی را روز قیامت می‎آورند که حسنات او مانند کوه‎های سر به فلک کشیده است و می‎گویند این نتیجه علم تو است که به دیگران آموختی و آنان عمل کرده و به دست ما رسیده است.

وی در پایان با اشاره به اقتدار حوزه‎های علمیه خواهران و حضور آنان در مباحث مختلف، افزود: روح آیت‎الله شرعی به عنوان موسس و پدر معنوی مدارس علمیه خواهران از این مساله بهره‎مند می‎شود و ما هم باید اثرات مثبت و باقیات صالحاتی از خود به جا بگذاریم.

انتهای پیام/61011/ر40/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

x